Středisko pomáhá přírodě

20 Kvě 2022

Středisko pomáhá přírodě

V pondělí 16. května jsme volně navázali na celostátní program„Ukliďme Česko“. Akci jsme pojali jako botanickou- entomologickou vycházku za havířovskými studánkami. Vyrazili jsme ze Střediska vyzbrojeni gumovými rukavicemi, pytli na odpadky a hlavně dobrou náladou.

V parku jsme si chvilku popovídali o prospěšnosti péče o přírodu v nejbližším okolí a nutnosti začít každý sám od sebe. Nemá smysl dívat se, jak nakládá s odpadem člověk například v Indii. S tím nic neuděláme. Ale jak čistý budeme mít Havířov, to máme pevně v rukou.

Poté jsem dětem předal pár základních informací o přírodní památce „Meandry Lučiny“ a už jsme překračovali ulici Na nábřeží s jasným heslem – poznávat a uklízet.

Hned za cestou nás radostně mával žluťásek řešetlákový, který se zrovna snažil skamarádit s jarním druhem běláskem řeřichovým. Sestupovali jsme do údolí k řece Lučině a sbírali odpadky i v uměle vyhloubených tůňkách pod sjezdovou. To byl docela oříšek, protože plechovky si zrovna hrály na plachetnice a pluly daleko od břehu. Vše samozřejmě vyřešily děti bleskurychle a už nosily z blízkého lesíka různě dlouhé klacíky.

Na druhé straně řeky jsme si ukázali pár významných rostlin našich luk a při krásném počasí užívali jarního sluníčka. Odpadků na luční cestičce bylo chvályhodně málo. Když jsme se blížili k mostu pod altánkem, děti si všimly černé skládky pod ním. Za zachování bezpečnostních postupů jsme epicentrum „bince“ uklidili a pokračovali spokojeně k nejznámější havířovské studánce kousek od fotbalového hřiště.

Ve studánce byla křišťálově čistá voda, že šly vidět v písčitém podloží vývěry podzemních pramenů. Udělali jsem si rozchod pro sběr odpadků v okolí a pár dětí čistilo studánku od kamenů ze stavebních materiálů (beton, cihly). Na potůčku jsme pro radost vystavěli malou hráz a už pomalu mířili do civilizace.

Vraceli jsme se podél krásně fialově rozkvetlých zběhovců a žlutých pitulníků, ale děti už spíše debatovaly, kde můžeme sesbíraný odpad vyhodit. Nakonec jsme v rukavicích vytřídili sesbírané “poklady“ až u kontejnerů vedle naší střediskové zahrady.

Myslím, že celá odpolední aktivita byla skvělá a hlavně užitečná. Děkujeme i všem, kdo zařídili opravdu nádherné počasí.

FOTOGALERIE