Výroba krmítek, aneb jak vylepšit ptáčkům zimu

10 Úno 2022

Výroba krmítek, aneb jak vylepšit ptáčkům zimu

Máme tady zimu a tak jsme s dětmi z výtvarného kroužku rozhodli, že přilepšíme ptáčkům na naší zahradě a vyrobíme jim krmítko a dobroty ze semínek na pověšení. Není to tak těžké, jak se může zdát a pokud nemáte zkušenosti s prací se dřevem, tak vám tady přinášíme tip, jak si takové krmítko udělat i doma. Bude vám k tomu stačit dřevěná podložka, pár dřevěných prkének/špachtlí, lepidlo, třeba Herkules.

 

Postup:
Jako první jsme pomocí dřevěné podložky a špachtlí slepili základ krmítka. Špachtle/prkénka nalepíme po krajích dřevěné podložky a klademe na sebe alespoň 10 vrstev, ať je základ dostatečně vysoký. Poté, jsme si vytvořili pomocí prkének sloupy tím, že jsme slepili 4 prkénka k sobě a nechali zaschnout. Sloupy poté připevníme pomocí hřebíku do každého rohu. Teď přichází na řadu střecha – střechu jsme vytvořili tak, že jsme si položili 2 prkénka na délku a na ně jsme přilepovali po celé délce prkénka další. Střechu poté pomocí hřebíku přibijeme na sloupy. Krmítko máme hotovo. My do něj ještě umístili plastovou misku na zrníčka. Krmítko už jen stačí umístit, nejlépe někde do závětří.

 

 

 

 

A že nevíte, co vlastně opeřencům nabídnout? Tak tady ještě máme pár rad a tipů jak jim zpestřit jídelníček a co jim naopak nedávat vůbec.

Co do krmítka nepatří: zbytky z kuchyně – cukroví, pečivo
Co do krmítka patří: olejnatá semena (slunečnice, mák, řepka, ořechy), sádlo či lůj, zrní, plody (jablka, bezinky, jeřabiny, ptačí zob), ovesné vločky, strouhaná zelenina nebo ovoce

Kromě krmítka si můžete také jednoduše vyrobit závěsnou lojovou kouli. Inspirace můžete čerpat třeba z tohoto článku.

Na lojové koule budete potřebovat:
– hovězí lůj (vepřové sádlo není vhodné, některým ptákům totiž nedělá dobře)
– semena (slunečnice, řepka, mák, len, proso, obiloviny, kukuřice, travní semena…)
– ořechy (drcené vlašské, lískové, arašídy, pistácie… všechny vždy ale jen nepražené a nesolené)
– přidat můžete například i rozinky, ovesné vločky…
– borovicové šišky (případně prázdné plechovky, květináče nebo skořápky kokosového ořechu)provázek

Recept:
1) Syrový hovězí lůj nakrájejte na kostky a dejte do hrnce. Podlijte vodou a na mírném plameni vyškvařte a poté přeceďte. Správně vyškvařený ztuhlý lůj má světle žlutou barvu jako třeba přepuštěné máslo.
2) Lůj nechte zchladnout, ale jen tak, aby byl ještě stále tekutý.
3) Mezitím si k otevřeným borovým šiškám připevněte provázek na zavěšení, použijte na to nejlépe tavnou pistoli. Pokud nemáte k dispozici šišky, můžete lojem naplnit třeba prázdné plechovky, květináče nebo skořápku kokosového ořechu.
4) Do chladnoucího loje vmíchejte připravená semena, ořechy, případně další přísady. Nesmí už být ale horký.
5) Připravené šišky do loje ponořte, a když začne tuhnout, šišky vyndejte a rukama do nich pečlivě hmotu vmačkejte tak, aby se všechny ingredience dostaly co nejhlouběji a vešlo se jich tam víc.
6) Obalené šišky pak položte nejlépe na pečicí papír a nechte úplně zatuhnout.

Výtvory dětí z kroužku Tvoření s Luckou: